Международни / Рали Новини

Успешен финал за българските състезатели в рали Мароко 2012

Рали Мароко 2012 официално завърши след вчерашния 6-и етап, с дължина 171 км. И двете останали български машини успяха да стигнат до заветната финална линия.

Тодор Христов (Yamaha) поддържаше константно темпо в последните два етапа, въпреки че кара контузен и успя да завърши на 49-о място в общото класиране с мотоциклетите. В класа си Enduro Cup Quad, Христов завършва на силното трето място.

За Петър Ценков  и Иван Маринов (Opel Antara) последните два етапа бяха доста силни. На етап 5 българите завършха с 16-о врме, а в последната състезателна отсечка вчера бяха 14-и. Така, в генералното класиране Ценков и Маринов са на почетното 21-во място, в конкуренция 50 финиширали автомобила.

Не така добре се развиха нещата за съотборnика на Ценков Раул Данино. Чилиецът завърши етап 5 на 11-о място и се движеше в топ 20 на генералното. На последният етап, обаче, Данино катастрофира в дупка и обърна автомобила си по таван. Той и навигаторът му Шави Галиндо са в болница, без опасност за живота.

Със своето много силно представяне, Ерик Вигурьо (Chevrolet) заслужено грабна победата в рали Мароко 2012. Французинът надви със 17 минути Леонид Новицки (X-Raid Mini) и с 23 Гилерме Спинели (Mitsubishi).

При камионите, най-бърз бе Жерар де Рой (Iveco), следван от съотборника си Масимо Биазион. Само за справка, де Рой е 5-и в общото класиране с автомобилите.

Надпреварата при мотоциклетите обещаваше страхотен екшън между двамата големи  – Марк Кома и Сирил Депре. Испанецът, обаче, счупи ключица при падане в трети етап, което отвори широко вратата за френския му съотборник в КТМ. Въпреки всички усилия на Пауло Гончалвеш, Елдер Родригеш и Хуан Бареда да преборят 4-кратния победител в Дакар, накрая Депре все пак взе това, за което бе дошъл – победата в рали Мароко 2012.

снимка и инфо: Иван Петров, БНТ