България / Рали Новини

Димитър Илиев победи в рали “България” 2012

Екипажът Димитър Илиев – Янаки Янакиев (Skoda Fabia) от отбора на VIVACOM Rally Team взе победата в тазгодишното 43-то издание на Рали „България”. През дългата си история, състезанието е печелено само четири пъти от български екипаж. С тази си победа, шесткратният рали шампион на България Димитър Илиев и неговият навигатор Янаки Янакиев стават единствените, спечелили ралито два пъти, след като през 2007 г. отново триумфираха край Боровец.

Още през петъчния ден Митко и Янаки дадоха ясен знак, че единственото което искат е победа. Така те спечелиха шейкдауна и първата скоростна отсечка. В събота най-успешният български рали отбор продължи с отличното си представяне, спечелвайки шест от предвидените осем отсечки и натрупвайки преднина от 28 секунди, а на последния ден от надпреварата, бяха най-бързи в три от общо шест отсечки.

След финала Димитър Илиев сподели: „Много съм доволен от начина, по който премина ралито. Бяхме добре подготвени и бяхме много бързи от началото до самия край. Едно от предизвикателствата, с които се сблъскахме беше жегата, която съпътстваше и двата дни на ралито. Случи ни се и нещо много опасно – на един много дълъг завой без видимост, който се преминава със скорост от над 140 км/ч имаше голямо куче по средата на пътя. Добре, че се уплаши от звука и побягна, защото ние нямаше как да реагираме. Не на последно място бих искал да поздравя конкурентите ми, които направиха страхотна езда.”

Навигаторът на отбора Янаки Янакиев допълни: „Направихме страхотно състезание и заслужено спечелихме. Най-изтощителна беше жегата. Особено на етапите „Мухово” и „Любница” беше непоносимо, защото карахме 16 минути, а в колата температурата бе над 60 градуса.”

Отборът на VIVACOM Rally Team продължава да води във временното класиране на Българския рали шампионат, след като Митко и Янаки спечелиха първия старт за сезона – Рали „Средна Гора”.