Над 50 машини, сред които 4 от България, стартираха в първия ден на оф-роуд маратона Breslau Balkan 2012. Зрелищното международно състезание започна с атрактивен пролог в коритото на река Дунав, където участниците направиха атрактивно шоу в стил „Дакар”.

В категория „Крос кънтри” най-добре на определящата същинския старт за етап 1 отсечка се представи двукратният участник в рали „Дакар” Петър Ценков (Opel Antara RR), следван от германеца Йорг Грюнбег (Mercedes) и Десислав Славчев (Mercedes). В категория „Крос кънтри” на бърз бе френският екипаж Шовьо – Дюброй (Land Rover), а при мотоциклетите отново френски пилот – Суфро.

Стартът на първи специален етап бе в ранния следобед на пистата за мотокрос при Средна кула. Участниците трябваше да се справят с 80-километрова специална отсечка, с отделни трасета за рали-рейд и трофи категорията. Докато рали класът успя да се наслади на дълги прави и технична навигация, за „екстремистите” ситуацията бе доста сериозна – блата и тежки екстреми имаше на корем.

За радост на всички българи, Breslau Balkan 2012 започна с родна победа. В категория „Крос Кънтри” най-бърз бе екипажът Десислав Славчев – Маргарита Стайнова (Mercedes). Втори се класира чилиецът Раул Даниньо (Opel Antara), следван от Йорг Грюнбек (Германия, Mercedes). Останалите българи също се представиха доста прилично. Петър Ценков и Иван Маринов завършиха пети, Петър Минчев – Пламен Русев (Mitsubishi) 7-и, а Веселин Радев –Атанас Георгиев (Мitsubishi) 8-и, от близо 30 стартирали.
В клас „Екстемен” призовата тройка оформиха Франк Дорел (Франция, Land Rover), следван от швейцареца Ролан Брак (Toyota) и неколкократния победител от Breslau и Baja Saxonia Морис Убакс (Холандия, Toyota).
Днес  Breslau Balkan 2012 се отправя към Сливен с тежък маратонски етап, дълъг близо 300 км. Бивакът на състезанието ще е на летището до града.